Nyhet

Barnen, BRIS och it 2009 – frukostseminarium 29 april

2009-04-09

BRIS bjuder in till ett gratis frukostseminarium kring lansering av rapporten "Barnen, BRIS och it 2009" – ett seminarium om ungas liv på nätet, om möjligheterna och farorna och om hur vuxna kan möta barn i en föränderlig virtuell värld.

Var: Skandiasalen på Sveavägen 44 i Stockholm (Skandiahuset).
När: onsdag 29 april 09.00-10.30.

Inledning: Thomas Jonsland, IT-samordnare på BRIS
Medverkande: Cecilia Löfberg, forskare vid pedagogiska institutionen, Stockholms universitet där hon är verksam inom forskningsområdet "Lärande i digitala miljöer" för barn och unga. Maria Soares Lindberg, ansvarig för Fryshusets verksamhet Nätvandrarna. Nätvandrarna finns online på olika sajter och svarar på ungas frågor om allt från relationer till mobbning. Dessutom medverkar en ungdomspanel i samarbete med Medierådet.

Seminariet är gratis men för att vi ska kunna beställa frukost måste anmälan göras till Jenny Ingårda, eller 08-59 88 88 14.

Alla nyheter

Året som gick – BRIS kontakter under 2009


» Ladda ner och läs
BRIS-rapporten 2010

Uppmärksammad rapport


» Ladda ner och läs
Barnen, BRIS och IT

Nytt nummer – BRIS Vuxentelefon – om barn 2010
» Läs mer och teckna prenumeration här
Giro