Pressmeddelanden
Hopp för barnen – en föreläsningsturné om hur vi skyddar barn från sexuella övergrepp med BRIS, Patrik Sjöberg, Maria Akraka och INTERSPORT
2012-03-14Patrik Sjöbergs avslöjande om de övergrepp han utsattes för som barn har gett styrka även till andra att våga tala ut och våga be om hjälp. I vår startar föreläsningsserien ”Hopp för barnen” med BRIS, Patrik Sjöberg, Maria Akraka och INTERSPORT.
”Hopp för barnen” riktas mot idrottsföreningar och förbund samt andra vuxna som arbetar med barn och ungdomar eller barn- och ungdomsfrågor och är ett initiativ från INTERSPORT. Syftet med föreläsningarna är att ge vuxna verktyg i att våga möta utsatta barn samt att ge kunskaper om hur sexuella övergrepp kan förhindras.– Jag anser att det är vår skyldighet att skydda barnen, säger Patrik Sjöberg.
Föreläsningsserien inleds i Göteborg den 22 mars och därefter kommer ytterligare nio orter att besökas under år 2012: Malmö, Örebro, Sundsvall, Visby, Stockholm, Jönköping, Umeå, Helsingborg och Norrtälje.
I anslutning till föreläsningarna kommer INTERSPORT att genomföra ett antal insamlingsaktiviteter som stöd till BRIS arbete med att öka tillgängligheten i BRIS 116 111 till öppet dygnet-runt, året om.
För mer information kontakta:
Heléne Tibblin
insamlingsansvarig BRIS
0701-60 88 33
Claudia Nilsson
PR- och informationsansvarig
INTERSPORT
031- 727 89 87
Prenumerera på pressmeddelanden
Skriv in din e-post här för att prenumerera på BRIS pressmeddelanden.
Fler pressmeddelanden
2011-09-05
» Dags att genomföra nolltolerans mot mobbning!
2011-07-03» Patrik Sjöberg och Mikael Ljungbergs Minnesfond överlämnar 60 000 kr till BRIS
2011-06-23» Välgörenhet till BRIS ska få Lisebergsbesökarna att panta mera
2011-06-17» Naturell, citron eller smultron i sommar? Nu lanserar BRIS och Stockmos ett vatten där en krona per flaska går oavkortat till BRIS
2011-06-14» BRIS-seminarier Almedalen
2011-05-12» BRIS säger nej till skolk i betyg!
2011-05-07» BRIS avvaktar dom mot Ola Lindholm
2011-05-04» 25 augusti går startskottet för BRIS Challenge 2011 – vem samlar in mest pengar till BRIS?
2011-04-28» BRIS och SOS Barnbyar startar samarbete om barnfattigdom
2011-03-25» Intim spelning med Eric Saade kan bli din – på Tradera.com till förmån för BRIS!

» Bara läsa mejl och inlägg
Här kan du läsa både vanliga mejl och svar samt inlägg från BRIS olika diskussionsforum för barn och ungdomar.
» Barnkonventionen
Läs om FN:s konvention om barnets rättigheter – riktmärke i BRIS arbete med att stärka barns och ungdomars rättigheter.
Läs om FN:s konvention om barnets rättigheter – riktmärke i BRIS arbete med att stärka barns och ungdomars rättigheter.
» Vill du stödja BRIS?
Här kan du skänka en gåva-online och läsa om andra sätt att hjälpa BRIS.
Här kan du skänka en gåva-online och läsa om andra sätt att hjälpa BRIS.
» Material från BRIS
Här finner du våra böcker, foldrar, rapporter, idolkort och annat material.
Här finner du våra böcker, foldrar, rapporter, idolkort och annat material.













