Nyhet
Glasspinne gav 153 000 kronor till BRIS
2010-12-17
Sedan 2010 samarbetar SIA Glass och BRIS. Först ut var en ekologisk vaniljpinne med namnet Bris. En krona per såld pinne gick direkt till BRIS. Totalt under året skänktes 153 000 kronor. Nu utökas samarbetet.
Inför säsongen 2010 bestämde sig glassmejeriet SIA Glass och organisationen BRIS för att starta ett samarbete. Parterna började i liten skala, och tog fram den ekologiska vaniljpinnen Bris. Av de 9 kronorna som glasspinnen kostar i butik, gick 1 krona till BRIS. När SIA Glass nu summerar årets försäljning innebär det 153 000 kronor till organisationen BRIS.
Symbolisk koppling
– Att hjälpa en organisation som i alla lägen står på barnens sida känns suveränt. Glass är också något som många förknippar med barndomen. Så det finns en symbolisk koppling där, säger Rolf Frid.
På BRIS tar man tacksamt emot checken på drygt 150 000 kronor. Det är en välbehövlig julklapp för en organisation som är helt beroende av bidrag från engagerade privatpersoner och företag.
– Pengarna kommer användas i vår fortsatta strävan mot ökad tillgänglighet i alla våra kanaler. Vi vill öka öppettiderna för vår telefon, mejl och chatt och vi behöver rekrytera och kvalitetssäkra fler ideella förmågor som svarar på barn- och ungdomskontakter, säger Mikael Willborg, chef för insamling & sponsring på BRIS.
Flerårigt avtal
Till kommande säsong utökar SIA Glass och BRIS sitt samarbete. Utöver styckförsäljningen av vaniljpinnen Bris kommer flerpacken av ekologiska vaniljpinnar att BRIS-märkas. Förpackningen kommer få namnet Villgot – och illustreras med en egen Manga-inspirerad figur.
– Vi har skrivit på ett flerårigt samarbetsavtal och kommer successivt att BRIS-märka fler produkter. Ju mer vi gör tillsammans, desto fler barn får det bättre. Det känns otroligt bra, säger Rolf Frid på SIA Glass.
– Samarbetet med SIA Glass är fantastiskt på många sätt. Dels för att det ekonomiska bidraget är oerhört välkommet och dels för att man skapat en produkt som Bris – en ekologisk glass för de minsta. SIA Glass anstränger sig för att ta ett samhällsansvar. Vi är glada att de vill stödja barn- och ungdomar i hela Sverige, säger Mikael Willborg.
Alla nyheter
- Vad säger de 2 miljoner som inte får rösta i år? BRIS frågade barn och unga (2010-07-04)
- Idol-Sofie spelar för BRIS under hela Almedalsveckan! (2010-06-30)
- Mycket stänger på sommaren, men inte BRIS! (2010-06-23)
- BRIS arrangerar tre viktiga och aktuella seminarier under Almedalsveckan! (2010-06-21)
- Kompletterande information för seminariet om mobbning och nätmobbning den 5 juli (2010-06-21)
- En av BRIS kärnfrågor är i hamn – barn kan nu tala med socialtjänsten utan vårdnadshavares kännedom eller medgivande. (2010-06-18)
- Barn efterfrågar mer stöd via nätet! (2010-06-07)
- Väskauktion till förmån för BRIS (2010-06-04)
- Ny singel med BRIS-ambassadör (2010-06-01)
- Ta barnens parti – möt BRIS i Almedalen! (2010-05-21)
- Skånes Fotbollförbund först ut med samarbete med BRIS (2010-05-19)
- Köp mat på nätet – och stötta BRIS (2010-05-06)
- Föräldrastöd en viktig framtidsfråga! (2010-05-04)
- Stort intresse för Barnperspektivet.se! (2010-05-04)
- Information och stöd för vuxna på BRIS webbsajt Barnperspektivet.se! (2010-05-03)
- Ny rapport: BRIS Vuxentelefon – om barn 2010 (2010-05-03)
- Kungsträdgården förvandlas till BRIS – Barnens Folkpark (2010-04-30)
- Nu drar Vår Ruset 2010 igång – start i Malmö (2010-04-29)
- Auktion till förmån för BRIS (2010-04-23)
- 581 vinnare och 7 nya miljonärer i Karlskrona efter GrannYran (2010-04-22)

» BRIS-akademin
BRIS arrangerar utbildningar över hela landet, utbildningar baserade på den samtalsteknik vi utvecklat genom vår stödverksamhet.
















